preloader

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Günümüzde saç ekimi doktorları, çok sayıda saç kökü (foliküler ünite) çıkarmak ve nakletmek için çeşitli teknikler kullanabilmektedir. Halen kullanılan saçları büyütmek için temel yöntemler vardır.

  • Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT),
  • Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) ve
  • Direkt Saç Ekimi (DHI) yöntemi.

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin (saçsız bir bölgeden) alınarak tedavi bölgesine yerleştirilmesini içerir. Hem ekstraksiyon aşaması hem de implantasyon aşaması eşit derecede önemlidir. FUT ve FUE teknikleri arasındaki temel fark, donör saç köklerinin nasıl çıkarıldığıdır.

FUT (Foliküler Ünite Nakli), uzun ince bir kafa derisi şeridinin tipik olarak başın arkasındaki aşağıdan aşağıya doğru çıkarıldığı geleneksel bir tekniktir. Saç kökleri daha sonra mikroskop altında tekli birimlere bölünür. Bandın alındığı bölgeye kısa saç altında görülebilecek şekilde saçlı deride çizgisel bir iz bırakılarak dikilir.

İleri düzeyde saç dökülmesi durumlarında FUT, tek seansta en fazla greft ekimine izin verdiği için tercih edilir ve ekstraksiyon aşaması alternatif tekniklere göre daha hızlı olduğu için daha ucuz bir saç ekimi şeklidir.

Prosedür nasıl işliyor?

FUT veya şerit yöntemi aşağıdaki adımları içerir:

  • Başlangıçta, doktor kafa derisini uyuşturur.
  • Saç dokunuzdan bir şerit, donör alan denilen bölgeden veya başınızdaki saçın kelleşmeye daha dirençli olduğu bölgeden, yani arka ve yan kısımlardan çıkarılır.
  • Doktor daha sonra saç dokusu şeridinin çıkarıldığı bölgeyi diker. Bu, kalan saçınızla kolayca kapatılabilecek ince bir iz bırakır.
  • Donör şerit, hassas mikroskobik diseksiyon işlemiyle ayrı foliküler ünitelere (yaklaşık 1-4 saç folikülünden oluşan gruplar) kesilir.
  • Doktor daha sonra saç derinize, saç dökülmesinin meydana geldiği küçük delikler açar ve * foliküler greft ünitelerini yerleştirir.
  • Saç derinize dezenfekte edici bir solüsyon nazikçe uygulanır.
  • Donör bölgenize bir bandaj giydirilir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), saç ekimi işlemi, foliküler ünite greft adı verilen 1, 2, 3 veya 4 saçtan oluşan gerekli miktarda saç gruplarının, hastanın dirençli donör bölgelerinden genellikle yan ve sırt bölgelerinden alındığı bir tekniktir. Ve daha sonra hastanın kafa derisinin saçsız veya incelmiş bölgelerine nakledilir. Geleneksel şerit eksizyon yöntemi yerine, her bir foliküler ünite grefti, özel uçlar içeren mikro motorlar kullanılarak hastanın donör alanından çıkarılır. İşlem sonucunda oluşan minik noktalar o kadar küçüktür ki dikiş bile gerektirmez.Ve bundan dolayı, bir büyüteç altında bakılmadıkça, kalan küçük izler neredeyse hiç fark edilmez.

Saç Ekimi Teknikleri

FUE nakilleri nispeten göze batmaz ve komplikasyonları veya uzun süre kalma ihtiyacını azaltmak için lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Süreç oldukça basit ve hızlıdır ve vakaların büyük çoğunluğunda FUE geçirmenin, çoğu ertesi gün işe dönebilen hastalar için herhangi bir komplikasyonu yoktur.

FUE saç ekimi, mutlak hassasiyet sağlamak ve mümkün olduğunca doğal bir saç çizgisi oluşturmaya yardımcı olmak için deneyimli profesyoneller tarafından mikroskop altında gerçekleştirilir.

FUE daha yeni bir tekniktir ve diğer saç ekim prosedürlerinden farklı olarak, FUE bireysel saç temelinde çalışır. Her saç, gerekli bezlerle tamamlanmış bir ünite olarak alınır ve ardından yeni alana ekilir. Daha az invaziv olmasına rağmen, prosedür çok karmaşıktır ve bu, bir FUE prosedürünün FUT yönteminden biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. Daha fazla zaman alarak iyileşme süresi kısalır ve başarı seviyeleri artar. Hiçbir prosedür yara izi bırakmazken, FUE’nin izleri, kısa bir saç uzamasından sonra görünmez hale gelen küçük noktalarla sınırlıdır.

Direct Hair Implant (DHI), saç ekimi yönteminde toplanan saçlar direkt olarak bölgeye ekilir. Önceden kanal açma gerektirmeyen bu yöntemde “DHI kalem” adı verilen aletler kullanılır. Saçlar bu kalemlerin içine konulduktan sonra doğrudan bölgeye ekilir. Böylelikle kanallar tam olarak greft büyüklüğünde açıldığı için daha az ekim izi ve kanama olur.