preloader

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık ekimi, vücudunuzun başka bir yerinden (genellikle arka taraftaki veya çenenizin altından) donör saç alır ve yüzünüze nakleder. Bu aşamada hangi alanların ekileceği ve ne kadar saç kökü ekleneceğine karar verilir. Sakal ekiminde olduğu gibi ekimin yapılacağı yere kanallar açılır. Donör bölgeden alınan greftler açılan kanallara eklenir.

Bıyık Ekimi

Bıyık yokluğundan muzdarip erkekler, donör bölgenin yeterli olması ve tedavi koşullarını kabul etmesi halinde tedavi olabilir. Sakal ve bıyık ekiminin en önemli yönlerinden biri de tedavi sonrası doğal bir görünümdür.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Donör bölgedeki greftler tek tek büyük bir özenle toplandıktan sonra saçsız bölgelere transfer edilerek tedavi gerçekleştirilir. Tedavi lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık 4-5 saat süren ağrısız bir işlemdir. Sakalın nadir yerlerinde hasta ve uzmanın görüşü alınarak çizilerek kanallar açılır. Donör saçlar açılan kanallara aktarılır. Sakallar cilt üzerinde 5-10 derecelik açıyla uzar.

Operasyon Sonrası süreç nasıldır?

Hasat edilen alan 3 gün sonra yıkanmalıdır. Tedaviden sonra kabuklar oluşacaktır. 1 hafta içerisinde kabuklar dökülür ve iyileşme süreci başlar. Bıyık ekiminden 15 gün sonra makasla saçlar kısaltılabilir ancak tıraş edilmesi önerilmez. Ekimden 15-20 gün sonra dökülme gerçekleşir. 3 ay sonra saçlar tekrar çıkmaya başlar. 6 ay sonra saçlar köklere tutunmaya başlar ve normal döngüde uzamaya devam eder. Görüntünün tamamen sonuçlanması 12-18 ay olabilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Tedaviden sonra 3 gün dinlenmek, ekim alanındaki saç köklerinin zarar görmesini önlemek ve enfeksiyon riskinden korunmak

  • Bölgedeki dudak şişmesi ve kızarıklık 1 hafta sonra geçecektir.
  • Bölgede karıncalanma ve kaşıntı olacaktır.
  • Alan ovulmamalı, çizilmemeli ve kabuklar soyulmamalıdır.

Ne kadar süre sonra tekrar tıraş olmaya başlarsınız?

Sakal ve Bıyık ekimi gerçekleştikten  15 gün sonra tıraş olmak yeterlidir. Bu süre zarfında kabuklar iyileşecek ve ekilen saç kökleri güçlü ve sabitlenmiş olacaktır. Sakal bakımı ile iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz. Ekim sırasında açılan kanallardan dolayı kabuklanma oluşacaktır. Yıkama ve bakım sırasında sert ve aşındırıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.